USB-Joy2.0 to przejściówka umożliwiająca podłączenie starych joysticków i padów retro do dzisiejszego komputera z wejściem USB. Idealny prezent dla retromaniaka, który chciałby pograć w dzisiejsze gry (lub starsze, korzystając z emulatorów) ulubionym retro- joystickiem lub padem. Obsługuje również paddle (czyli paletki zwane też wiosełkami).
USBJoy2.0 w stosunku do poprzedniej wersji USB-Joy posiada:
- wyprowadzone pady lutownicze pinów mikrokontrolera
- miejsce na ledowy wskaźnik zasilania
- rezystory pozwalające obsługiwać Paddle (paletki czy też wiosełka, konieczne uaktualnienie, jeśli zakupiłeś USBJoy przed 20.11.2020)
Obsługiwane joysticki i pady:
Istnieje możliwość uaktualnienia nowym firmware, gdy się pojawi, przez USB.
Zgodność z systemami:
USBJoy2.0 jest zgodny z Windows 98 i wyższymi, MacOSX, Linux, także Raspberry PI i klonami. Przedstawia się jako standardowy joystick i nie potrzeba żadnych sterowników. Działa również z TheC64 (Maxi i Mini) i TheA500 (UWAGA! Z TheA500 nie działa z najnowszym firmware 1.1.1, pracuję nad problemem)
Waga: 15 gramów.
Instrukcja użycia:
USBJoy2.0 podłączony bez joysticka będzie rozpoznany jako standardowy joystick USB.
Aby można było używać innych joysticków czy padów należy najpierw podłączyć pad do USBJoy2.0, a następnie USBJoy2.0 podłączyć do komputera.
W przypadku podłączenia dwóch takich USBJoy2.0 do komputera mamy w systemie operacyjnym 2 urządzenia typu joystick do dyspozycji, możemy je odpowiednio przyporządkować w emulatorze i grać w gry dwuosobowe!
Projekt jest oparty na projekcie ze strony Raphaëla Assénata. Zmiany w stosunku do oryginału to dodanie joysticka CX-78, paletek c64/Atari, związane z tym zmiany w wykrywaniu joysticków SEGA, oraz bootloader z wbudowanym programatorem usbasp (można więc wgrywać nowe funkcjonalności wykorzystując np. wolne oprogramowanie avrdude)
Sprawdź, jakie są reakcje po otrzymaniu przesyłki na http://atarionline.pl :)
AKTUALIZACJA (26.04.2022)
USBJoy 2.0 zakupiony po tej dacie ma firmware obsługujące również TheC64(mini/maxi) i TheA500Mini. Ponadto bootloader jest odporny na włączony autofire.
AKTUALIZACJA (20.11.2020)
USBJoy 2.0 zakupiony po tej dacie ma firmware obsługujące również paletki C64/Atari.
AKTUALIZACJA (07.2018)
Recenzja USBJoy znalazła się w czasopiśmie K&A plus, strona 41, do pobrania: http://ka-plus.pl/pl/numer-08/
AKTUALIZACJA (25-29.05.2015):
Od dnia 22 maja 2015 USBJoy/USBJoy2.0 obsługuje także pady Matt Boomerang B501 i B503 (matt.com.pl) oraz pady ze złączem 9-pin od konsol: Nintendo, Pegasus 777, Dendy, Family Game, Super Famicom itp.
Na stronie projektu możesz znaleźć firmware, które można wgrać do urządzenia przy pomocy progamów obsługujących programator USBasp (np. avrdude). Wsad działa wyłącznie na USBJoyach zakupionych po 16 maja 2014 roku (zielona profesjonalna płytka drukowana w środku). Po prostu podłącz Joystick do USBJoy i trzymaj wciśnięty przycisk nr 1 podczas podłączania do komputera. Na liście udządzeń USB powinien pojawić się USBAsp, gotowy do aktualizacji.