Elektroniczny przekaźnik MOSFET 12V do grzałek >10A

Elektronika 3D » Elektroniczny przekaźnik MOSFET

Cena:29.00PLN
Netto:23.58PLN(Vat 23%)
dostępny

Elektroniczny przekaźnik pozwala na zwiększenie mocy sterowania grzałką stolika drukarki 3D. Jeśli RAMPS nie wyrabia (jego tranzystor mocy, bezpiecznik, ścieżki, gniazdko)  - jest to idealne rozwiązanie.

Zastosowany tranzystor IRLZ44ZS pozwala na teoretyczne sterowanie prądem ponad 50A, ale zastosowany bezpiecznik elektroniczny 14A oraz możliwości rozpraszania ciepła zmniejszają prąd przełączania. W praktyce, przy zwarciu bezpiecznika (aby nam nie wyłączał grzania), jest to max 20A pod warunkiem zastosowania dodatkowego radiatora bądż chłodzenia powietrzem.

Załączanie obwodu odbywa się przez zwarcie terminala sterującego do masy. Takie rozwiązanie nie wymaga żadnych dodatkowych rozwiązań - po prostu podłącza się wyjście oryginalnego mosfeta (który nie będzie już przeciążany) do wejścia tranzystora odwracającego Q2 (patrz schemat) - przez obwód sterujący poppłynie wówczas prąd poniżej 1 mA, a przez obwód sterowany (tranzystor Q1) popłynie prąd taki, jaki opór daje grzałka.

Terminal sterowania jest podwójny, aby łatwo było łączyć więcej modułów szeregowo w razie potrzeby.

Rozwiązanie szczególnie polecane do naszych płyt 314x214, w tym przypadku prąd 12-14A nie spowoduje spalenia stopnia mocy elektroniki np. Ramps.

Zastosowany bezpiecznik i tranzystor pozwala na sterowanie połączonymi równolegle dwoma płytami grzejnymi o mocy 100W, czyli razem 200W mocy ciągłej.

Dane techniczne:

Wymiary:53 (długość) x 22 (szerokość) x 30 (wysokość) mm

Rozstaw otworów montażowych: 44 mm

Srednica otworów montażowych: 3.0 mm

Masa: 13 g

Prąd (znamionowy) bezpiecznika: 14 A

Maksymalne napięcie bezpiecznika: 16 V

Sterowanie: zwarcie terminala sterującego do masy powoduje załączenie przekaźnika. (podłączenie 1:1 do n-mosfeta mocy w sterowniku)